Zeleň v meste

Autor: Bronislav Weigl | 5.6.2020 o 21:59 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  168x

V súčasnosti je jednou z prioritných tém mestská zeleň. Túto je potrebné na jednej strane chrániť, ale na druhej strane si vyžaduje sústavnú starostlivosť a údržbu.

V súčasnosti je jednou z prioritných tém mestská zeleň. Túto je potrebné na jednej strane chrániť, ale na druhej strane si vyžaduje sústavnú starostlivosť a údržbu. Žiaľ mnohokrát sme svedkami, že pre záchranu dažďových pralesov nevidíme suchú a neudržiavanú zeleň pod svojimi oknami.

Keď som koncom minulého roku písal a dlhodobo vyschnutých strov popri mestských komunikáciách neveril som, že príde k náprave. O to som bol viac prekvapený, že po viacerých rokoch došlo začiatkom tohto roku k odstráneniu buď suchých konárov, resp. celých vyschnutých stromov. Naviac mesto začalo aj s odstraňovaním zelene, ktorá zasahovalo do prejazdného profilu komunikácií, resp. sa dotýkala trolejového vedenia.

Koncom mája a začiatkom júna (aj za pomoci dažďov) sa rozzelenali všetky druhy zdravých stromov a krov. A príroda nám ukázala, čo v ďalšej etape treba odstrániť, nakoľko zostalo viacero strom a krov úplne alebo čiastočne vyschnutých, a žiaľ sa to týka na mladých drevín z poslednej výsadby. Z tohto dôvodu bude nutné tieto odstrániť a nahradiť ich novými drevinami. Pekným príkladom je v súčasnej dobe obnova zelene v priestore medzi železničnou traťou a Dvojkrížnou ulicou na Dolných honov.

Ďalšou problematikou je stará zeleň nielen okolo komunikácií, ale aj v rôznych parkov na sídliskách. Tu v súčasnej dobe pri každom veternom počasí dochádza k zlomeniu týchto starých stromov a pádu na komunikácie. Našťastie si to doposiaľ odniesli len autá, vozidlá MHD, resp. trolejové vedenie. Ale je len otázkou čase, keď príde k tragédii. Treba si uvedomiť, že stromy majú svoj vek, ktorého sa dožívajú (u bežných stromov v meste je to 50 až 70 rokov) a potom je ich nutné nahradiť novými.  Z tohto dôvodu by malo mať mesto a mestské časti odborníkov na dreviny (dendrológov), ktorí by na jednej strane určili staré a poškodené stromy na výrub a na druhej strane by určovali do daného prostredia novú výsadbu. A rôzny ochrancovia prírody by mohli byť nápomocný hlavne v oblasti starostlivosti o zeleň v miestach ich rastu tak, aby nevyrastali z asfaltu a betónu, alebo v lepšom prípade z udupanej zeme a upozorňovať na tieto nedostatky. Tu by mala byť vzorom relatívne nová aleja na Žilinskej, kde je zem okolo stromov zakrytá kôrou čo zadrží na jednej strane dažďovú vodu a na druhej strane chráni zem okolo stromov  pred udupaním. Ďalšou ich aktivitou by malo byť určovanie plôch, kde by by bolo možné nahradiť asfalt a betón zeleňou, kde opäť ako príklad môžu slúžiť nové zelené plochy okolo podchodu na Trnavskom mýte.

Nakoniec si je dobré všimnúť ako v súčasnej dobe rôzny investori v rámci svojich stavieb realizujú aj zeleň, o ktorú sa príkladne starajú a v okolí týchto stavieb vyrastajú krásne a udržiavané parky. A nielen to. V rámci dopravných stavieb - okružných križovatiek vyrástli veľmi pekné zelené priestory, čo sa nedá povedať o petržalskej okružnej križovatke (Panónska - Dolnozemská), ktorá je obrovskou neudržiavanou plochou.          

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Koalícia sa na Kollárovi pohádala, extrémisti tlieskali

Za odchod Kollára hlasovalo päť poslancov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kollár nedostal dôveru, nech ide

Keď sa poslanec Pčolinský pomýli, tak aj utrafí.

Komentár Viktora Kiššimona

Futbal bez takých prežije

Hanbou Slovana sú funkcionári a tvrdé jadro.


Už ste čítali?